(Nauja redakcija)
1 skirsnis. Bendroji dalis
1.1. Lietuvos ekonomistų asociacija yra nepriklausoma, nepolitinė, pelno nesiekianti, savanoriškumo pagrindu veikianti organizacija, vienijanti juridinius ir fizinius asmenis, kurios tikslas vienyti ekonomistus, koordinuoti LEA narių veiklą, atstovauti LEA narių interesams ir juos ginti, bei tenkinti narių švietimo, intelektualinius, pilietinius, kultūrinius ir kitus poreikius.
2 skirsnis. Lietuvos ekonomistų asociacijos veiklos tikslai ir veiklos sritys
2.1. LEA tikslas - plėtoti ekonominę mintį ir mokslą, jo ryšius su ūkine praktika , prisidėti formuojant nacionalinę ekonominę politiką, telkiant ekonomistų kūrybines galias bei ginant jų profesinius interesus. Skleisti ir populiarinti ekonomikos žinias ir taip pat palaikyti subalansuotos ir tvarios ekonominės plėtros politiką Lietuvoje.
2.1.1.Prioritetinė LEA veikla:
- vykdyti mokslinius tyrimus, analizuoti ir apibendrinti ūkio praktiką;
- kelti ekonomistų kvalifikaciją;
- vystyti konsultacinę bei ekspertinę veiklą;
- siekti aukšto ekonomistų pasiekimų moksle lygio bei pasirengti mokytis visą gyvenimą;
- išleisti narių paruoštus mokslinius darbus;
- populiarinti ekonomikos mokslo naujoves.
2.2. Savo tikslams ir uždaviniams įgyvendinti LEA vykdo šias funkcijas:
- dalyvauja plėtojant ekonomikos teoriją, prisideda prie fundamentaliųjų ir taikomųjų ekonomikos tyrimų;
- atstovauja ir gina savo narių teises ir teisėtus interesus santykiuose su valstybės (valdžios ir valdymo) institucijomis bei nevyriausybinėmis organizacijomis, o tai pat su privačiais subjektais (visais klausimais);
- teikia pasiūlymus Lietuvos Respublikos Vyriausybei bei kitoms valstybės institucijoms dėl LEA teisėtų interesų įgyvendinimo;
- dalyvauja programose ir projektuose;
- rengia teorines ir praktines konferencijas, seminarus, parodas, organizuoja kitus renginius, per kuriuos galima įgyvendinti savo tikslus;
- organizuoja ekonomistų mokymą ir pasitobulinimą, teikia jiems metodinę pagalbą, konsultacijas;
- plėtoja ryšius su visuomene, skleidžia ekonominę informaciją, o taip pat informuoja apie LEA veiklą radijo, televizijos ir spaudos kanalais;
- prisideda prie Lietuvos Respublikos valstybinės mokslo programos vykdymo;
- bendrauja bei teikia įvairaus pobūdžio žinias ekonomistams;
- bendradarbiauja su panašia veikla užsiimančiomis įstaigomis ir teikia siūlymus rengiant ekonominę, socialinę, švietimo, mokslo, sporto, kultūros plėtrą reglamentuojančius įstatymus ir kitus teisės aktus;
- tiria Respublikos ūkio reguliavimo klausimus ir teikia praktines rekomendacijas Valstybės institucijoms;
- renka ir sistemina žinias apie nusipelniusius Lietuvai ekonomistus ir jų darbus, rūpinasi jų atminimo įamžinimu, rengia ekonomines apžvalgas;
- palaiko ryšius su kitų šalių giminingomis nevyriausybinėmis organizacijomis bei Tarptautine ekonomistų asociacija (The International Economic Association).
2.3. LEA veiklos sritys ir rūšys:
2.3.1.Konferencijos, seminarai, apskriti stalai.
2.3.2. Žinynų, katalogų ir pan. leidyba.
2.3.3. Socialinių ir humanitarinių mokslų fundamentiniai tyrimai ir taikomoji veikla.
2.3.4. Dalyvavimas viešajame diskurse ekonomikos funkcionavimo ir valdymo klausimais.
2.3.5. Santykių su verslo ir darbo organizacijomis palaikymas.
2.4. Veiklą, kuriai vykdyti reikalingi leidimai ir licencijos, LEA vykdo tik juos gavus. LEA neturi teisės užsiimti veikla, kuria nesiekiama asociacijos tikslų įgyvendinimo.
3 skirsnis. Asociacijos narių teisės ir pareigos, narių priėmimas
3.1. LEA nariu (toliau – nariu) gali būti 18 (aštuoniolikos) metų sulaukęs veiksnus fizinis asmuo pripažįstantis šiuos įstatus ir sumokėjęs stojamąjį bei nario mokesčius ir turintis aukštąjį ekonominį ar vadybinį išsilavinimą arba apgynęs disertaciją ekonomine ar vadybos tema.
3.2. Asmuo, norintis tapti LEA nariu, LEA prezidiumui pateikia prašymą. Apie prezidiumo priimtą sprendimą asmuo raštu informuojamas per penkias kalendorines dienas nuo prezidiumo sprendimo priėmimo dienos.
3.3. Narys turi teisę bet kada išstoti iš LEA pateikęs raštišką prašymą LEA valdybai. Išstojimas iš LEA nepanaikina prisiimtų tarpusavio įsipareigojimų, išskyrus asmens, kaip nario įsipareigojimus.
3.4. Už nario pareigų nevykdymą arba bet kokį kenkimą LEA veiklai visuotinis narių susirinkimas turi teisę pašalinti narį iš LEA.
3.5. Nario mokesčio dydį ir mokėjimo tvarką numato LEA visuotinis narių susirinkimas atskiru dokumentu.
3.6. Nario teisės:
1) Balsuoti LEA visuotiniame narių susirinkime;
2) Naudotis LEA teikiamomis paslaugomis;
3) Susipažinti su LEA dokumentais ir gauti LEA turimą informaciją apie jos veiklą;
4) Bet kada išstoti iš LEA. Tokiu atveju stojamieji nario įnašai ir nario mokesčiai ar kitaip LEA nuosavybėn perduotos lėšos ir turtas negrąžinami;
5) Naudotis kitomis Lietuvos Respublikos įstatymuose, teisės aktuose ir šiuose įstatuose numatytomis teisėmis.
3.7. Nario pareigos:
1) savo veikla prisidėti prie LEA funkcijų vykdymo;
2) dalyvauti LEA visuotiniame narių susirinkime;
3) mokėti nario mokestį, jei toks yra numatytas;
4) laikytis šių įstatų.
4 skirsnis. LEA valdymo organai
4.1. Aukščiausias LEA organas yra visuotinis narių susirinkimas.
4.2. Kolegialus valdymo organas yra LEA prezidiumas. Prezidiumą renka visuotinis narių susirinkimas. LEA prezidiumas susideda iš prezidento ir 7 viceprezidentų.
4.3. Vienasmenis valdymo organas – LEA prezidentas. Prezidentas yra renkamas visuotiniame narių susirinkime.
5 skirsnis. LEA visuotinis narių susirinkimas
5.1. LEA visuotinis narių susirinkimas (toliau visuotinis narių susirinkimas) yra aukščiausias organas.
5.2. Visuotinis narių susirinkimas:
1) Keičia LEA įstatus;
2) Renka ir atšaukia LEA prezidiumą;
3) Priima sprendimą dėl LEA audito ir parenka audito įmonę;
4) Nustato narių stojamųjų įnašų ir narių mokesčių dydį, jų mokėjimo tvarką (dydis ir tvarka nustatoma atskiru dokumentu);
5) Tvirtina LEA metinę finansinę atskaitomybę;
6) Priima sprendimą dėl LEA pertvarkymo, reorganizavimo ar likvidavimo;
7) Tvirtina metinę prezidiumo prezidento ataskaitą.
5.3. Visuotiniame narių susirinkime sprendžiamojo balso teisę turi visi nariai. Vienas narys visuotiniame narių susirinkime turi vieną balsą.
5.4. Visuotinis narių susirinkimas šaukiamas ne rečiau, kaip kartą per metus. Visuotinį narių susirinkimą šaukia LEA prezidiumas. Iniciatyvos teisę sušaukti visuotinį narių susirinkimą taip pat turi ne mažiau kaip ¼ (viena ketvirtoji) narių arba LEA prezidentas. Visuotinis narių susirinkimas šaukiamas išsiunčiant nariams kvietimus registruotu laišku arba įteikiant pasirašytinai prieš dvidešimt dienų iki numatytos visuotinio narių susirinkimo dienos arba skelbiant periodiniuose universitetiniuose leidiniuose bei informuojant narius elektroniniu paštu (jei elektroninio pašto adresus nariai yra nurodę) ir paskelbiant LEA internetinėje svetainėje (jei tokia yra sukurta). Jei visi LEA nariai raštiškai sutinka, visuotinis narių susirinkimas gali būti sušauktas ir nesilaikant šių terminų.
5.5. Kvietime turi būti pateikta darbotvarkė, visuotinio narių susirinkimo data, laikas ir vieta.
5.6. Visuotinis narių susirinkimas gali priimti sprendimus, kai jame dalyvauja daugiau kaip 1/2 narių. Visuotinio narių susirinkimo sprendimas, išskyrus šių įstatų 5.2. straipsnio 1 ir 6 dalyse nurodytus sprendimus, laikomas priimtu, kai už jį gauta daugiau balsavimo metu dalyvaujančių narių balsų „už“ negu „prieš“ (asmenys, balsuodami susilaikę, neskaičiuojami, tai yra jie laikomi balsavimo metu nedalyvavusiais asmenimis). Šių įstatų 5.2. straipsnio 1 ir 6 dalyse nurodytiems visuotinio narių susirinkimo sprendimams priimti reikia ne mažiau kaip 2/3 susirinkime dalyvaujančių narių balsų.
5.7. Jeigu visuotiniame narių susirinkime nėra kvorumo, prezidiumas turi sušaukti pakartotinį visuotinį narių susirinkimą trijų mėnesių laikotarpyje, kuris turi teisę priimti sprendimus neįvykusio susirinkimo darbotvarkės klausimais, nesvarbu, kiek susirinkime dalyvautų LEA narių.
5.8. LEA visuotinis narių susirinkimas gali būti šaukiamas teismo sprendimu, jei jis nebuvo sušauktas šių įstatų nustatyta tvarka ir dėl to į teismą kreipėsi narys ar kitas suinteresuotas asmuo.
5.9. Visuotinio narių susirinkimo nutarimai įsigalioja nuo jų priėmimo momento, jei visuotinis narių susirinkimas nenumato kitaip. Visuotinis narių susirinkimas privalo būti protokoluojamas.
5.10. Visuotinį narių susirinkimą pradeda LEA prezidentas, kol išrenkamas asmuo, pirmininkausiantis visuotiniam narių susirinkimui. Visuotinis narių susirinkimas taip pat turi išrinkti asmenį sekretoriausiantį visuotiniame narių susirinkime.
5.11. Visuotiniame narių susirinkime teisę dalyvauti turi LEA prezidiumas, prezidentas, darbuotojai. Taip pat kviečiami dalyvauti gali būti ir kiti asmenys. Dėl kitų asmenų dalyvavimo sprendimą priima visuotinis narių susirinkimas.
6 skirsnis. LEA prezidiumas
6.1. Prezidiumą sudaro aštuoni asmenys. Prezidiumo nariu turi būti asmuo esantis LEA nariu. Prezidiumą ir prezidentą renka LEA nariai trijų metų laikotarpiui. Jei balsai pasiskirsto taip, kad nėra galimybės išrinkti visų septynių prezidiumo narių, dėl mažiausią vienodą balsų skaičių surinkusių asmenų organizuojamas papildomas balsavimas. Jei kandidatų yra mažiau nei septyni, arba mažiau nei septyni asmenys surenka reikiamą balsų skaičių, visuotinio narių susirinkimo sprendimu organizuojamas papildomas balsavimas, arba šaukiamas neeilinis visuotinis narių susirinkimas.
6.2. Prezidiumo nariui negalint eiti savo pareigų arba atsistatydinus, artimiausio visuotinio narių susirinkimo metu turi būti renkamas naujas narys esamai vietai užimti. Naujo nario kadencija baigiasi su esamo prezidiumo kadencijos pabaiga.
6.3. Esamo prezidiumo įgaliojimai baigiasi visuotiniam narių susirinkimui išrinkus naują prezidiumą. Prezidiumo nario įgaliojimai baigiasi visuotiniam narių susirinkimui atšaukus prezidiumo narį arba pastarajam parašius atsistatydinimo pareiškimą. Atsistatydinimo pareiškimą prezidiumo narys pateikia prezidentui.
6.4. Prezidiumas veikia (politiniame) – strateginiame lygmenyje, planuoja LEA veiklą, deleguoja savo atstovus į įvairias valstybines, nevyriausybines bei privačias institucijas šalyje ir tarptautiniu mastu atstovauti LEA, šaukia visuotinį narių susirinkimą, rengia ir pateikia visuotiniam narių susirinkimui LEA veiklos ataskaitą. Prezidiumas priima sprendimus dėl filialų ir atstovybių steigimo bei jų veiklos nutraukimo ir tvirtina jų nuostatus. Prezidiumas priima sprendimą dėl kitų juridinių asmenų steigimo ar dėl tapimo kitų juridinių asmenų dalyviu. Prezidiumas taip pat sprendžia kitus asociacijos visuotinio narių susirinkimo kompetencijai ir prezidentui nepriskirtus klausimus.
6.5. Prezidiumo posėdis laikomas teisėtu, kai jame dalyvauja daugiau kaip pusė jos narių. Sprendimai priimami paprasta balsų dauguma. Prezidiumo posėdžiai privalo būti protokoluojami.
6.6. Prezidiumo posėdžiai turi būti šaukiami ne rečiau kaip vieną kartą per pusmetį.
6.7. Regioniniai padaliniai, kuriuose yra 10 narių, gali siūlyti savo atstovą į LEA prezidiumą.
7 skirsnis. LEA prezidentas
7.1. LEA yra vienasmenis valdymo organas – LEA prezidentas. LEA prezidentas renkamas visuotiniame susirinkime.
7.2. LEA prezidentas įgyvendina visuotinio narių susirinkimo ir valdybos priimtus nutarimus, atstovauja LEA, atlieka koordinacinį darbą, organizuoja biuro veiklą, sudaro sandorius, priima į darbą ir atleidžia darbuotojus LEA įstatuose numatytiems tikslams pasiekti, sudaro su jais darbo sutartis, skelbia ar organizuoja viešos informacijos paskelbimą, organizuoja savanoriškus darbus. Taip pat LEA prezidentas atsakingas už finansinės atskaitomybės sudarymą ir dokumentų bei duomenų pateikimą juridinių asmenų registrui. Su LEA prezidentu gali būti sudaryta darbo sutartis, arba jis gali dirbti savanoriškais pagrindais (pasirašant susitarimą dėl savanoriško darbo).
7.3. Jei prezidiumo narių balsai pasiskirsto tolygiai, prezidentas tokiu atveju turi du balsus.
8 skirsnis. LEA vidinė struktūra
8.1. LEA vidinę struktūrą sudaro LEA struktūriniai padaliniai veikiantys pagal nuostatus. Struktūrinio padalinio nuostatus prezidiumui pritarus tvirtina prezidentas įsakymu. Prezidiumas tvirtina steigiamus struktūrinius padalinius.
9 skirsnis. Informacijos, pranešimų pateikimo tvarka
10 skirsnis. Įstatų keitimo tvarka
11 skirsnis. Asociacijos veiklos kontrolė. Lėšų ir pajamų naudojimo tvarka
11.1. LEA gautas lėšas kaip paramą arba pajamas naudoja tik šiuose įstatuose numatytiems tikslams siekti
11.2. LEA veiklos teisėtumui bei lėšų ir pajamų naudojimo pagrįstumui patikrinti renka audito įmonę arba revizorių. Revizoriui arba audito įmonei pateikus neigiamas išvadas apie asociacijos veiklą, visuotinis narių susirinkimas turi balsuoti dėl pasitikėjimo LEA prezidiumu ir prezidentu.
Įstatai patvirtinti 2009 m. balandžio mėn. 17 d. visuotinio narių susirinkimo metu.
LEA prezidentas prof. habil.dr. Povilas Gylys
(parašas) (vardas, pavardė)
Copyright © 2024 LEA - All Rights Reserved.
Powered by LEA